Akgün: ''Büyükşehir'in 45 yıldır tarımla ilgili faaliyetini görmedim''

Akgün: ''Büyükşehir'in 45 yıldır tarımla ilgili faaliyetini görmedim''

Büyükçekmece Belediyesi'nin bilimsel tarımı yaygınlaştırmak için hayata geçirdiği projesinin hasat çalışmalarında konuşan Belediye Başkanı Hasan Akgün, ''Büyükşehir’in tarım ile ilgili hiçbir faaliyetini ben 45 yıllık belediyeci olarak görmedim. Ekrem İmamoğlu’nun başkan olmasından sonra şehir değişti'' dedi.

Büyükçekmece Belediyesi’nin bilimsel tarımı yaygınlaştırmak adına Yeditepe Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve BÜTKOOP ile birlikte yürüttüğü proje ilk mahsullerini vermeye başladı. Proje kapsamında bilimsel tarım yöntemleri konusunda eğitimler alan çiftçi kadınlar dönemin ilk hasadını gerçekleştird. Hasat çalışmalarına Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'de katıldı.

BAMYA'NIN COĞRAFİ İŞARETİ ALINIYOR

Bamyanın pek sevilmeyen ama sağlık açısından da bir o kadar zengin bir sebze olduğuna değinen Akgün, ''Bu bamyayı çıkarttık. Bunun büyüklerini turşu yapıyoruz. Sarımsak kullanıyoruz. Sarımsağı da biz üretiyoruz. Bugün sadece bamya hasadı yapıyoruz.  Yarın diğer hasatları da yapacağız. Mısırından siyez buğdayına, patlıcanı, biberinden top lahanasına kadar hepsine gireceğiz. Girdik hepsine. Onların mahsullerini alacağız. Burada vermem gereken en önemli bilgi şudur. Gördüğünüz çok kıymetli bir ürün. Müthiş bir ürün. Bamyanın nasıl bir insan dostu nasıl bir sağlık açısından ne kadar zengin olduğunu herkes biliyor. Pek sevilmez ama müthiş bir ürün bu. Bizim Celaliye bölgemizde bulunduğumuz yerdeki bamya çok kaliteli çok değişik bir bamyadır. Coğrafi işaretini aldık, almak üzereyiz. İşlemleri bitti. Bu çok önemli. Büyükçekmece’nin ‘’Celaliye Bamyası’’ diye bir bamyası var artık coğrafi işareti ile beraber'' diye konuştu.

''KÖY HALKININ GÖZÜ İMAMOĞLU İLE AÇILDI''

Tarımın süreklilik arz eden ve emek isteyen bir iş olduğunu belirten Akgün konuşmasına şöyle devam etti: ‘’Siyez buğdayını burada kimse tanımıyordu. Şimdi siyez buğdayı çok önemli girdi sağlıyor. Çok önemli gelir elde ediyor vatandaşımız. Üniversiteler ile iş birliği yapmış olmamamız Namık Kemal Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi gibi önemli üniversitelerimiz ile iş birliği yaparak işin bilimsel yönünü de hem kendimiz hem de vatandaşımıza öğretilmesi noktasında üniversite desteklerini almış olmak bizim için çok önemliymiş. Bugüne kadar kimse bizi yönlendirmedi. Büyükşehir’in tarım ile ilgili hiçbir faaliyetini ben 45 yıllık belediyeci olarak görmedim. Ekrem İmamoğlu’nun başkan olmasından sonra şehir değişti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun tarıma vermiş olduğu destek ile birlikte köydeki halkın gözü açıldı. Üretmeye, satmaya, gelir elde etmeye başladı.’’

Önceki Haber

Özaydemir, ''Kış kış diyerek kimse gitmez''

Sonraki Haber

Avcılar'dan kara dumanlar yükseliyor!