Hem İhtiyaç sahibi vatandaş, hem de esnaf kazanacak

Hem İhtiyaç sahibi vatandaş, hem de esnaf kazanacak

Güngören Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara belediyeden verilecek desteğin, ihtiyaç sahibi esnafta kullanılmasını sağlayacak ''Komşu Esnaf Projesini'' başlattığını duyurdu. Böylece hem esnaf hem vatandaş kazanacak.

Küresel salgın korona virüs nedeniyle yaşanılan kapanma süreci iş yeri sahibi esnafı etkilediği kadar, işe gidemeyen ya da işsiz kalan vatandaşların da gelir kaybı yaşamasına neden oldu. İşte bu noktada çözüm üretmek isteyen Güngören Belediyesi, ''Komşu Esnaf Projesi'' ile ilçede yaşayan esnaf ve vatandaşlara destek olmayı amaçlıyor. Proje kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlar öncelikle Belediye'ye başvuru yapacak. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi vatandaşların telefon numaraları üzerine belediye tarafından bir bakiye yüklenecek. Bu bakiye ise yine belediye tarafından belirlenmiş, ihtiyaç sahibi esnaflardan alışveriş yaparak kullanılabilecek. Böylece hem vatandaş ihtiyacını karşılayacak hem de salgın döneminde satış yapamayan esnaf kazanacak.İlçede şuan ilk aşamada 32 esnaf ‘Komşu Esnaf’ projesine dahil edildi. Bu sayının giderek, artması bekleniyor.

KOMŞU ESNAF PROJESİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Anlaşmalı esnaflarımızın adresleri ve listesi vatandaşlarımıza teslim edilir. Hizmet almadan önce yetkili noktalardan telefon numarası bakiye sorgulama işlemi yapılabilir. Kalan bakiye bilgisi sms olarak gönderilir. İhtiyaç sahipleri hizmet almak için belirli noktalara gittiğinde telefon numarasını ve harcama miktarını görevli personele iletir telefonuna gelen SMS içerisindeki şifreyi görevliyle paylaşır ve bakiyesi oranında alışveriş hakkına sahip olur.

GİRİŞ VE SORGU EKRANI

Her Komşu Esnaf’ın kendi kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapabildiği bir ekranı vardır. Bu ekran üzerinden vatandaşların bakiye sorgusunu yapabilirsiniz ve aynı zamanda harcamaları onaylayabilirsiniz. Bu ekranda sorgulama yapmak için vatandaşın telefon numarasını yazarak bakiye durumunu öğrenebilirsiniz. Bakiye bilgisi vatandaşın telefon numarasına SMS olarak gönderilecektir. Harcama istendiği takdirde cep telefonuna gelecek şifreyle SMS onayı alınacak ve kişi doğruluğu tespit edilecektir.

HARCAMA EKRANI

Bu ekranda vatandaşın harcama yapmak istediği miktar ölçüsünde giriş yapılır. Telefon numarası ve miktar sisteme girildiğinde cep telefonuna SMS şifresi gelir. Gelen SMS şifresini açılan yeni pencereye girdiğinizde sistem onay verecektir. Eğer bakiye yetersiz ise sistem talebe onay vermeyecektir.

ÖDEME EKRANI

Vatandaşların yaptığı harcamalar Komşu Esnaf’ın bildirim alanında birikecek ve esnaf tarafından takibi sağlanabilecektir. Biriken hesap bakiyesi ay sonunda esnaflara ödenecektir.

Önceki Haber

Davutoğlu: ''Devleti yönetenlerin en büyük eksiği istişare etmemek''

Sonraki Haber

Büyükçekmece'de riskli yapılar yıkılıyor