Bahçelievler’den tarihe yolculuk var

Bahçelievler’den tarihe yolculuk var

Bahçelievler Belediyesi ilçe sakinlerini tarih ve kültür gezileri düzenleyerek ülkemizin önemli kentlerini gezdiriyor. Son olarak organize edilen Bursa ve Edirne gezilerine ilgi yoğun oldu.

19 ve 22 Şubat 2022 tarihlerinde iki farklı Bursa gezisi organize edildi. Programların ilk durağı Cumalıkızık oldu. Sabah erken saatlerde Bahçelievler’den konforlu araçlarla yola çıkan katılımcılar, Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olan Bursa’ya doğru yola çıktı. Tarihi yapılar ile dolu kent adete bir açık hava müzesi gibi. Osmanlı vakıf köyü olarak kurulan Cumalıkızık, 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedildi. Bahçelievlerli komşularımız tarihi yeri doyasıya gezdi. Gezi kapsamında Bahçelievlerli konuklar için özel rehberlik hizmeti verildi. Program kapsamında Orhan Gazi, Osman Gazi Türbesi, Tophane Saat Kulesi, Ulu Camii Bedestan Çarşısı, Koza Han Emir Sultan Camii ve Türbesi gezildi.

Şubat ayında düzenlenen geziler kapsamında ikinci durak Edirne oldu. 20-23 Şubat 2022 tarihlerinde kente iki farklı gezi düzenlendi. Edirne turu ile Trakya’nın tarihi kentinde unutulmaz bir program gerçekleştirildi. Katılımcılar Edirne'nin tarihi mekanlarını gezip geleneksel lezzetlerinin tadına baktı. Gezilerin ilk durağı Üç Şerefeli Camii oldu. Ardından Eski Cami gezildi. Mimar Sinan'ın 80 yaşında inşa ettiği ve “ustalık eserim“ diye nitelediği yapıt olan Selimiye Camii, diğer bir ziyaret yeri oldu.

Program kapsamında Kapalı Çarşı Gezisi düzenlendi. Çarşı gezisinin ardından Sultan I. Beyazıt Külliyesi ziyaret edildi. Katılımcılar belediye mikrofonlarına konuşarak teşekkürlerini iletti. Bahçelievler Belediyesi’ne ve Başkan Dr.Hakan Bahadır’a şükranlarını ileten vatandaşlar programların daha yoğun yapılmasını arzu ettiklerini ifade ettiler.

Önceki Haber

Engelliler Depreme Hazırlandı

Sonraki Haber

Geri dönüşüm işçilerine örnek proje